TarraLand Utočište kunića i divljih zečeva
Najbitnije o kućnim kunićima
Edukacija Utočište kunića
Najvažnije o kućnim kunićima (općenito)
U daljnjem tekstu ukratko se navodi što je najvažnije znati o kunićima (kućnim ljubimcima) te osnovno o divljim zečevima. Isti materijal moguće je preuzeti u DOWNLOAD ZONI kao PDF mini letke koje možete sami izraditi i podijeliti!
PDF Letak možete isprintati za sebe ukoliko želite naučiti osnovno o kuniću kao kućnom ljubimcu, ili u više primjeraka i dostaviti u najbližu veterinarsku stanicu/ vet. ambulantu, ili pet shop, kako biste pridonijeli edukaciji, te kako bi sadašnji i budući vlasnici kunića imali dodatnu pomoć.
Ovi podaci dovoljni su tek kao uvod o kunićima i zečevima i nisu potpuni, već služe samo kao najbitnije smjernice. Kao dobar vlasnik kunića educirat ćete se još mjesecima prije nego ćete moći reći da o njima doista mnogo znate. :)
Sadržaj letka:
Kratak pregled
Kunići i zečevi su potpuno različite životinje. O njihovim različitostima te razlozima svih daljnjih tvrdnji, čitajte na internetu na provjerenim stranicama specijaliziranim za kuniće i zečeve, gdje su dostupne mnoge informacije na HR jeziku.
Kunići
- Mogu živjeti slobodni u stanu te ih je moguće naučiti na WC.
- Suprotno nekim mišljenjima, kunići moraju dobivati vodu.
- Kunići grizu kablove te je iste potrebno zaštititi. Jedu kućne biljke od kojih su mnoge otrovne pa ih je potrebno držati na povišenom.
- Protiv nametnika nikako ne smiju dobivati lijek Frontline!
- Oprez jer su osjetljivi na mnoge antibiotike, primjerice penicilin.
- Postoje posebni antibiotici koji su namijenjeni liječenju kunića.
- Vole živjeti u paru, najbolje jedan mužjak i jedna ženka - tada je preporučljiva kastracija, najbolje mužjaka.
- Mužjaci se NE pate nakon kastracije! Mnogo je pozitivnih razloga zašto kastrirati mužjaka. Kastracija ženke se također preporuča do starosti 2 godine, jer su upalni procesi i tumori reproduktivnih organa nekastriranih ženki daleko najčešći razlog ugibanju ženki kunića u dobi od 4-6 godina starosti.
- Prije kastracije držite mužjaka i ženku odvojene jer vrlo rano spolno sazrijevaju. Nakon kastracije također neka jedno vrijeme budu odvojeni - preporučujemo 6 tjedana jer toliko dugo mužjak još može biti plodan.
- Ne parite kuniće ukoliko ne znate kuda ćete s mladima. Nije ih tako jednostavno udomiti, te ima mnogih kunića koji već traže dom.
- Ne parite kuniće različitih veličina - ako je kunićica manja od mužjaka, dolazi do velikih komplikacija kod poroda i gotovo sigurnih smrtnih posljedica za bebe, te mogućih za majku.
- Ne parite premladu kunićicu ili kuniće različitih vrsta, iz istog razloga.
- Kunić ne treba imati ni jedno leglo, iako se pogrešno misli da je ono potrebno.
- Kunićica tokom trudnoće mora imati puno hrane i vode.
- Ne dirajte tek rođene bebe kunića u gnijezdu, jer ih majka može ostaviti.
- Spol im je moguće odrediti od najranijih dana.
- Mlade kuniće odvojite tek sa 2 mjeseca (ne ranije) kako bi pravilno razvili svoju crijevnu floru i imunitet, te živjeli što dulje.
- Preporučuje se prvu zelenu hranu dati kada je kunić star 5-6 mjeseci.
- Bitan je oprez sa unošenjem nove zelene hrane na kunićev
jelovnik, pogotovo stoga što nije sva zelena hrana preporučljiva
za njih. - Hrana i voda mora im biti dostupna 24 h/dan. Od hrane posebice sijeno koje im je najvažnije u prehrani, a ostalu hranu ponudite im primjerice ujutro i navečer. Kunić mora stalno nešto jesti.
- Znakovi i to najčešće opasnih bolesti nerijetko se teže otkrivaju a
najčešće su neki od: gubitak apetita, nadutost, proljev ili začep,
bezvoljnost i mirnoća, mokar nosić, suzne oči ili nečiste uši, češe se ili trese ušima, trese se, nakostriješena dlaka, pogrbljenost,
često kihanje/kašljanje, otežano disanje, poremećaj ravnoteže ili ne može hodati. - U slučaju proljeva obavezno im ponudite prEbiotik ili prObiotik otopljen u manjoj dozi vode, te izbacite svu hranu osim sijena.
- Stvaranje lančića kod njihovih kuglica uzrokuje dlaka. Tada im
ponudite travu za mačke ili malt pastu kako ne bi došlo do začepa.
Kao prevencija začepa dobrodošlo je često četkanje kunića. - U slučaju da mu jako suze oči ili curi nosić, preporučuje se što prije "bris" i njegova pretraga u mikrobiološkom laboratoriju.
- Kod patuljastih kunića katkad je potrebno rezati prerasle zubiće.
- Trošenje zubića pospješuje grickanje grančica, najbolje jabuke ili lijeske.
- Kod svih kućnih kunića potrebno je rezati noktiće, no tada pazite na žilicu u noktu.
- Lakše podnose hladnoću nego vrućinu, no iz zdravstvenih razloga nikako nije dobro da proživljavaju velike temperaturne razlike.
- Pitomi kunići ne mogu preživjeti u prirodi, stoga ih ne puštajte da se sami snalaze, jer oni neće znati kako.
- Dobrog veterinara prepoznati ćete i po tome što će priznati
ukoliko nema iskustva sa kunićima te se educirati kod kolega koje
imaju iskustva, i tek tada primijeniti određeni način liječenja
Vašeg kunića. Svaki veterinar ne mora znati sve o svim i doista
mnogobrojnim životinjama, no htjet će naučiti.
Divlji zečevi
Ne dirajte gnijezda beba divljih zečeva na livadama! Oni NISU
napušteni, iako tako možda djeluje.
Ukoliko ste našli bebu divljeg zeca i već ju dirali
(ili je bila ranjena i sl.), NE VRAĆAJTE ju, jer ste na njoj ostavili svoj miris i majka ju više neće prihvatiti. Morat ćete ju vi othraniti sa zamjenskim mačjim mlijekom + prObiotikom + sirupom
protiv kokcidija, prema uputama na našoj web stranici. Nikako ne koristite kravlje mlijeko, dječje kašice i sl.!
Divlji zečevi ne bi smjeli ostati u zatočeništvu iz niza opravdanih
razloga, poput samoozljeđivanja i divljanja kada odrastu.
Othranjenu bebu divljeg zeca sa mjesec dana starosti treba vratiti u prirodu, ALI ne smijete ju pustiti na slobodu direktno iz stana ili kuće, jer će uginuti u roku od par dana. Mora se polako priviknuti na prirodu, na većem ograđenom otvorenom prostoru. Primjer takvog kaveza možete pogledati ovdje.
Napomena: Sve informacije prikupljene su iz iskustva i sa stranih i domaćih web stranica, a namijenjene su isključivo orijentacionom korištenju. Neki podaci su podložni promjenama u skladu sa novim saznanjima iz područja medicine i veterine, te iz vlastitog iskustva. Najnovija verzija ovog letka može se preuzeti i/ili isprintati sa download zone web stranice Utočišta.
Izradio: Utočište kunića i divljih zečeva www.TarraLand.com – www.Mrkvica.hr – www.DivljiZec.com
Želite pomoći Utočištu? Donirajte nam hranu i predmete sa Liste želja na našoj web stranici, ili pomozite donirajući na IBAN Udruge Mrkvica: HR5524020061100542705, hvala Vam!